Твій друг книга Бібліотечний урок

Тема. Твій друг — книга .

Мета. Розширити знання учнів відомостями про виникнення книжки, її структуру та основні елементи. Формувати бібліотечно-бібліографічні, книгознавчі вміння та навички.

Виховувати любов і шанобливе ставлення до книги.

Обладнання. Виставка книг та дитячих журналів, збірники творів «Позакласне читання.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

Загадка: Сама мовчить, а дітей розуму вчить.

III. Розкриття теми уроку.

1. Формування бібліотечно-бібліографічних

знань та вмінь.

— З книгою ви ознайомились давно, коли ще не вміли читати, а тільки розглядали малюнки, слухали цікаві казки, захоплюючі оповідання, які читали дорослі.

Тепер — ви школярі і зустрічаєтесь з книгою щодня. Книга стала вашим вірним і надійним другом.

Мабуть, ви часто буваєте у бібліотеці і бачите, як багато різних книжок розставлено на полицях.

Тут книги розумні спокійно живуть

У тихій величній світлиці.

А двері широко відкриті ведуть

До знань золотої скарбниці.

Що ж таке бібліотека? Слово «бібліотека » походить із давньогрецької мови і складається із двох слів: «бібліо

» — книга, «тека » — зберігання.

Отже, ви зрозуміли, що бібліотеки призначені для зберігання книг. У наш час бібліотеками називають культурно-освітні заклади, що збирають книги, журнали, газети, інші друковані видання, проводять спеціальне їх опрацювання, пропагують та видають читачам.

У більшості бібліотек книги видають читачам як додому, так і для користування в читальному залі.

Місце, де книги видають додому, називається абонементом.

«Абонемент»- французьке слово, що означає право користуватися чим-небудь на визначений термін. Тут можна порадитись з бібліотекарем, що взяти для читання, які книги допоможуть краще підготуватися до уроків, та з’ясувати багато інших питань, пов’язаних із книгою.

Усі книги, що є в бібліотеці, розміщені на полицях стелажів.

Почитати газети, журнали або книги, які є в бібліотеці в одному примірнику, і тому не видаються додому, можна в читальному залі. Тут завжди тихо, розмовляти вголос не дозволяється, щоб не заважати іншим читачам.

Жодна людина не в змозі прочитати всі книги. Потрібно вибрати найкращі, найнеобхідніші, найцікавіші. Як це зробити?

У бібліотеці кожна книга має свою постійну адресу. На її обкладинці зазначено номер відділу та місце, яке вона займає на полиці. Постійна адреса книги в бібліотеці називається шифром.

Кожна бібліотека складає свої шифри. Шифр має такий вигляд: Р, . Буква позначає відділення книгосховища, де знаходиться книга. Верхнє число — це номер шафи, в якій стоїть книга, нижнє — її місце на полиці.

Кожна книга в бібліотеці має свій шифр.

А де ж отримати адресу книги ? Для цього слід звернутися до каталогу. Каталог — систематичний перепис предметів, книг. Він складається з окремих карток.

Каталожні картки — це своєрідні компаси, що допомагають нам зробити правильний вибір, швидко зорієнтуватися в книжковому морі. У першому рядку каталожної карти записано прізвище та ініціали автора книги. У другому — її заголовок.

Далі йдуть «підзаголовочні дані» про художників, упорядників, про жанр творів, призначення книжки. За цими даними вказуються видавництво, а також місце і рік видання. У кожній бібліотеці є шафи, в яких знаходяться маленькі дерев’яні шухлядки.

В цих шухлядках розставлені за алфавітним порядком картки.

Допоможе вам у виборі книжки анотація. Анотація — це стислий зміст книг. Вона складається з декількох рядків, набраних найчастіше дрібним шрифтом на першій чи на останній сторінці книги.

Щоб вибрати потрібну книгу, читач може спочатку ознайомитись з анотацією.

2. Складання каталожної картки.

3.Бесіда.

— Майже всі школярі люблять збирати книги, але не завжди знають, як це робити. Якою повинна бути ваша домашня бібліотека?

Коли ви були маленькими, у ваших бібліотеках були книжки, надруковані великими літерами. Ці книжки придбали вам батьки. Тепер ви доросліші і зможете разом з батьками поповнювати свою домашню бібліотеку.

В особистій бібліотеці корисно мати різні за змістом книги: про нашу Батьківщину, природу, техніку, мистецтво, спорт, художні книги улюблених письменників, довідники, словники та інші.

4. Ознайомлення учнів з пам’яткою читача.

Пам’ятка читача

1 . Якщо вам потрібно дізнатися:

-як правильно читати те чи інше слово, тоді звертайтеся до орфографічного словника;

-як правильно вимовляти, наголошувати слова — до орфоепічного;

-про походження слова — до етимологічного;

-про значення слова, його стилістичне використання і граматичне оформлення — до тлумачного словника.

2.Якщо ви хочете більше дізнатися про різні явища природи — наприклад, затемнення, повінь, землетрус, чи про видатних діячів науки і культури, спорту, про географічні відкриття, історичні події, — звертайтесь до енциклопедичних словників.

3.Для того, щоб отримати допомогу від словника, потрібно вміти правильно ним користуватися.

У словниках усі слова зібрані за алфавітом, а в довідниках — за окремими темами. Словникова стаття починається із заголовка. У філологічних словниках заголовок завжди має наголос.

4.У словниках і довідниках зібрані знання, нагромаджені багатьма поколіннями. Звертайтесь до них, читайте їх, вони завжди і в усьому допоможуть вам!

5.Гра «Початки — кінцівки».

Про те, якою великою повагою народу з давніх-давен користується книга, свідчить чимало народних прислів’їв та приказок, присвячених цьому неповторному винаходу людства.

. Золото добувають із землі, а знання — із книжок. Хліб наснажує тіло, книги — розум.

Розум без книжки, що птах без крил.

Дім без книги — день без сонця.

День без книги, що обід без хліба.

IV. Обговорення прочитаних творів .

1. «Дещо з історії книги», А. Коваль.

-Якими були книги в давнину?

-Що таке пергамент?

-Коли виник папір?

2. «Перша бібліотека на Русі».

-Хто і де заклав першу бібліотеку на Русі?

-Що ви дізналися про «Рейнське Євангеліє»?

IV. Читання та обговорення творів Читання твору вчителем.

Б) Читання твору учнями мовчки.

В) Бесіда за змістом твору.

— До чого закликав своїх сучасників і нащадків князь Володимир?

Г) Вибіркове читання.

-Кого слід не забувати? Прочитайте.

-Кого заповідав шанувати князь?

-Як поводитись у домі своєму?

-Як слід ставитись до нужденного, гостя, Хворого?

-Яка роль навчання і знань Для Логова?

-Що сказано про лінощі, Працьовитість?

2. Гра «Складаємо вірш».

Діти звісно вчаться в… .

А комбайн працює в… ,

Ми лікуємось в… ,

А стрижемось в…,

Ліки беремо в… ,

А книжки в… . .

3. Вікторина.

-Як називають дітей, які люблять книги?

-Що таке шифр?

-Назвати відділ, де видаються книги додому.

-В школі ви учні, а хто ви в бібліотеці?

-Як називають забудькуватих читачів?

-Де починається життя книги?

-З чого починається книга?

-Як називається переписана від руки книга?

-Куди приносять письменники рукопис?

-Як називаються книги, які знають про все? Довідкове віконце.

«Енциклопедія » — у перекладі з грецької означає «кого знань «.

4.Загадки.

— Мовчить, а сто нерозумних навчить.

— Ні небо, ні земля, а щось тверде і біле, троє по нім ходять і одного водять, двоє доглядає, одна поганяє.

6. З міха сміху.

-Хіба так читають книжки, синку? Ти ж пропускаєш по кілька сторінок.

-А це книжка про шпигунів. Я хочу їх скоріше зловити!

— Чому ти не був у школі? — питає вчитель Василька.

— Бо я вичитав у нашій читанці приповідку: «Всюди добре, а вдома найліпше!»

7. Хвилинки-цікавинки .

— Одна з найбільших бібліотек світу — Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона в 1800 році. Книжковий фонд — 40 мільйонів примірників.

— Найбільша бібліотека в Україні — Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.

— У Київській Русі перша бібліотека була створена князем Ярославом Мудрим при Софійському соборі в 1037 році. Вона містила 950 томів.

— Найтовстіша в світі книга — англійський словник. Він містить 8600 сторінок.

— У Стародавньому Єгипті за втрату сувою з бібліотеки фараона людину відправляли на шибеницю.

— Пруський король Фрідріх Великий за крадіжку книжки менше двадцяти років в’язниці не давав.

— У 1752 році за крадіжку книжки у Лондоні били канчуками і садили у в’язницю на сім років.

— В Оксфордському університеті додому книжки видавали лише правлячим монархам. Коли король Карл І послав до бібліотеки свого слугу, той повернувся ні з чим. Король сам пішов за книжкою.

VI. Підсумок.

— Коли б ви потрапили на безлюдний острів, які п’ять найулюбленіших книжок взяли б із собою?

— Продовжіть висловлювання: «Активний читач — це людина, яка…». Додатковий матеріал.

Оживе Україна,

Коли допоможемо книзі,

Всіх огорне вона задушевним теплом.

Будуть люди міцніші незламної криці,

Не грошима багаті — вселюдським добром.

Н. Біла

У книги люди, наче бджоли в соти, знесли духовний чародійний мед…

Д. Павличко

Звернення до читача

Читачу! Я друг і супутник,

Я книга твоя.

Завжди на дозвіллі:

Де ти — там і я.

Ми добре з тобою проводимо час,

Чудова розмова триває у нас.

Навчаю відважним, правдивим рости,

Любити природу, свій край

Берегти.

Від малку ти мною звикай

Дорожить,

Без доброї книги тобі не

Прожить!

Буває книгам лячно

Скільки книг в оцій книгарні!

Книги різні, дуже гарні.

От краса, якби ти зміг

Прочитати друже їх!

Покупці стоять юрбою,

Шарудять по сторінках…

Мила книго, що з тобою?

Чом ти дивишся з журбою

І тріпочеш у руках?

Лячно книжкам: хто їх купить?

Раптом купить, хто не любить?

Той у книжку, от порода! —

Запихає бутерброда…

Той,- чи є бруднулі гірші? —

Залива чорнилом вірші…

Бідні ви, прозаїки, бідні, ви, поети!

Невідомо, у які попадеш лабети…

Недарма на продажі

Книги ледь зажурені:

Хоч би не потрапити

В руки мацапурині.

Т. Волгіна

Книги — морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить.

/. Франко

Книги дружать з дітворою, полюби їх у житті — і улюблені герої будуть друзями в путі. Сторінки книжок завітних всіх нас доброму навчать — працювати і учитись, і Вітчизну шанувать.

С. Михалков




Сочинение роль искусства в жизни человека егэ.
Твій друг книга Бібліотечний урок

Categories: Школьные сочинения